Toshkentda “Yashil to‘lqin” tizimining ilk yo'nalishi ishga tushirildi
Yo‘l harakatini tashkil etish markazi mutaxassislari Buyuk ipak yo‘li ko‘chasining “To‘ra Buva” masjididan Salom ko‘chasigacha bo‘lgan qismidagi 13 ta chorrahada svetoforlarning o‘zaro sinxron ishlashini hisoblab chiqdi va tizimni sozladi.
⏰ Ertalabki soatlarda “Yashil to‘lqin” shahar markazi tomon, kechki vaqtda esa qarama-qarshi yo‘nalishda ishlaydi.
Svetoforlar faoliyatining sinxronlashtirilishi natijasida ushbu yo‘l qismidan o‘tish vaqti sezilarli darajada qisqardi.
Jumladan, “To‘ra Buva” masjididan Salom ko‘chasigacha bo‘lgan yo‘nalishda o‘rtacha harakatlanish vaqti 8,5 daqiqadan 6 daqiqagacha, ya’ni 29 foizga qisqardi.
Qarama-qarshi yo‘nalishda — Salom ko‘chasidan “To‘ra Buva” masjidigacha — harakatlanish vaqti 10 daqiqadan 8 daqiqagacha, ya’ni 20 foizga kamaydi.
📊 “Yashil to‘lqin” tizimining samarali ishlashi uchun haydovchilardan Yo‘l harakati qoidalari va belgilangan tezlik me’yorlariga rioya etish talab etiladi.
Mazkur yo‘l qismida soatiga 40–60 kilometr tezlikda harakatlanganda chorrahalardan svetoforning qizil chirog‘ida deyarli to‘xtamasdan o‘tish mumkin.
Ayni paytda Yo‘l harakatini tashkil etish markazi mutaxassislari aqlli svetoforlar o‘rnatilgan Toshkent shahrining boshqa ko‘chalarida ham “Yashil to‘lqin” tizimini joriy etish bo‘yicha hisob-kitob va loyihalash ishlarini olib bormoqda.

В Ташкенте запущен первый участок системы «Зелёная волна»
Специалисты Центра организации дорожного движения рассчитали и настроили синхронную работу светофоров на 13 перекрёстках улицы Буюк Ипак Йули — на участке от мечети «Тура Бува» до улицы Салом.
⏰ В утренние часы «Зелёная волна» работает в направлении центра города, а в вечерние — в обратном направлении.
Благодаря синхронизации светофоров удалось заметно сократить время проезда по участку. Так, от мечети «Тура Бува» до улицы Салом среднее время в пути сократилось с 8,5 до 6 минут — на 29%.
В обратном направлении — от улицы Салом до мечети «Тура Бува» — время проезда сократилось с 10 до 8 минут, то есть на 20%.
📊 Для эффективной работы «Зелёной волны» водителям важно соблюдать Правила дорожного движения и установленный скоростной режим. При движении по указанному участку со скоростью 40–60 км/ч большинство перекрёстков можно проехать практически без остановок на красный сигнал светофора.
В настоящее время специалисты Центра организации дорожного движения также проводят расчёты и разрабатывают проекты по внедрению системы «Зелёная волна» на других улицах Ташкента, оборудованных умными светофорами.