Uchtepa tumanidagi Toshkent shahar 3-son bolalar klinik shifoxonasida Toshkent shahar hokimining uchtepaliklar bilan “Axborot, hisobot, muloqot” shaklidagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda sog‘liqni saqlash tizimidagi mavjud muammolar, onalik va bolalikni muhofaza qilish, tibbiy muassasalarni zamonaviy uskunalar bilan ta’minlash masalalari muhokama qilindi. Ta’kidlanishicha, so‘nggi besh yil davomida ushbu yo‘nalishdagi qator muammolar sezilarli darajada kamaygan. Shuningdek, tibbiyot muassasalari uchun 56 turdagi 81 ta zamonaviy uskuna xarid qilingani ma’lum qilindi.
🧠 Yig‘ilishda xorijiy tajriba asosida yangi tipdagi poliklinikalar qurilishi, bolalar sil kasalliklari shifoxonasini ta’mirlash, shuningdek, ayrim tibbiyot muassasalarini rekonstruksiya qilish bo‘yicha rejalar taqdim etildi.
🧑💻Shuningdek, Uchtepa tumanidagi 1-son sport maktabini kengaytirish loyihasi ham namoyish etildi. Loyiha amalga oshirilgach, sport turlari soni 13 tadan 32 taga yetadi, sport bilan shug‘ullanuvchi yoshlar qamrovi esa 570 nafardan 3800 nafargacha oshirilishi kutilmoqda. Majmuada kiber sport uchun ham alohida maydon tashkil etilishi rejalashtirilgan.
💬Tadbir davomida aholi murojaatlari tinglanib, ehtiyojmand fuqarolarga nogironlik aravachalari topshirildi. Shuningdek, Prezident tashabbusi bilan Qurbon hayiti munosabati bilan “Vaqf” xayriya jamoat fondi tomonidan operatsiyaga muhtoj bemorlarga maxsus vaucherlar berildi.
➡️Uchrashuv navbatdagi manzillarda davom etadi. Unda ko‘tarilayotgan masalalar va taqdim etilayotgan loyihalar aholi salomatligini mustahkamlash, yoshlar uchun keng imkoniyatlar yaratish hamda poytaxt infratuzilmasini yanada rivojlantirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

В Детской клинической больнице № 3 города Ташкента, расположенной в Учтепинском районе, состоялась встреча хокима города Ташкента Шавката Умурзакова с жителями района в формате «Информация, отчёт, диалог».
В ходе мероприятия обсуждались актуальные вопросы в системе здравоохранения, охраны материнства и детства, а также оснащения медицинских учреждений современным оборудованием. Было отмечено, что за последние пять лет количество проблем в этом направлении значительно сократилось. Кроме того, сообщалось о закупке для медицинских учреждений 81 единицы современного оборудования 56 видов.
🧠 На встрече были представлены планы по строительству поликлиник нового типа на основе зарубежного опыта, ремонту детской туберкулёзной больницы, а также реконструкции ряда медицинских учреждений.
🧑‍💻Также был продемонстрирован проект расширения спортивной школы № 1 в Учтепинском районе. Ожидается, что после его реализации количество видов спорта увеличится с 13 до 32, а охват молодёжи, занимающейся спортом, возрастёт с 570 до 3800 человек. Кроме того, в комплексе планируется создать отдельную площадку для киберспорта.
💬В ходе мероприятия были заслушаны обращения жителей. Нуждающимся гражданам были вручены инвалидные коляски. Кроме того, по инициативе Президента в связи с праздником Курбан хайит благотворительный общественный фонд «Вакф» предоставил специальные ваучеры пациентам, нуждающимся в проведении операций.
➡️Встречи продолжатся и в других локациях района. Поднимаемые в ходе таких мероприятий вопросы и представляемые проекты имеют важное значение для укрепления здоровья населения, создания широких возможностей для молодёжи и дальнейшего развития инфраструктуры столицы.