2026/2027-ўқув йили бошланиши муносабати билан 7-сентябрдан бошлаб «Мирзо Улуғбек» метро бекати — Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети йўналишида вақтинчалик автобус қатнови йўлга қўйилади.
📍 Йўналиш бўйича асосий маълумотлар:
🗓 Қатнов бошланиши: 7-сентябрдан
⏰ Ҳаракат вақти: 07:00 дан 08:00 гача (эрталабки тиғиз вақтда)
🚌 Автобуслар сони: 4 та катта сиғимли автобус
🎓 Манзил: автобуслар талабаларни «Мирзо Улуғбек» метроси олдидан ЎзДЖТУнинг ҳар иккала ўқув биносига етказиб беради.
📍 Йўналиш:
— «Мирзо Улуғбек» метроси;
— Тахтагул;
— ТҲАЙ;
— Лутфий;
— Кўкча Дарвоза;
— Заковат кўчалари;
— ЎзДЖТУ.
Нима учун янги йўналиш ташкил этилмоқда?
Ҳозирда ЎзДЖТУ талабаларининг катта қисми университетига боришда «Чилонзор» метро бекатигача етиб келиб, ундан кейин автобусларга ўтади. Натижада эрталабки тиғиз вақтда ушбу йўналишдаги жамоат транспортларида йўловчилар оқими ортиши сабабли юклама ошади.
Янги вақтинчалик йўналиш орқали талабалар «Мирзо Улуғбек» метро бекатидан тўғридан-тўғри университетигача автобусда етиб боришлари мумкин бўлади.
Бу талабаларнинг эрталабки тиғиз вақтда университетига тезроқ ва қулайроқ етиб боришига, шу билан бирга «Чилонзор» метроси ва унга туташ жамоат транспорти йўналишларидаги юкламани камайтиришга хизмат қилади.

In connection with the start of the 2026/2027 academic year, from September 7 a temporary bus service will be launched on the route “Mirzo Ulugbek” metro station — Uzbekistan State World Languages University.
📍 Key information about the route:
🗓 Service start: from September 7
⏰ Operating time: from 07:00 to 08:00 (during the morning peak hours)
🚌 Number of buses: 4 large-capacity buses
🎓 Destination: the buses will take students from the “Mirzo Ulugbek” metro station to both academic buildings of UzSWLU.
📍 Route:
— “Mirzo Ulugbek” metro station;
— Takhtagul;
— THAY;
— Lutfiy;
— Kukcha Darvoza;
— Zakovat streets;
— UzSWLU.
Why is the new route being organized?
Currently, a large part of UzSWLU students reach the “Chilanzar” metro station on their way to the university and then transfer to buses. As a result, during the morning peak hours the passenger flow on public transport on this route increases, leading to a higher load.
Through the new temporary route, students will be able to travel by bus directly from the “Mirzo Ulugbek” metro station to the university.
This will help students reach the university faster and more conveniently during the morning peak hours and, at the same time, reduce the load on the “Chilanzar” metro station and the public transport routes connected to it.