Тошкентда 90 кун ичида нималар ўзгарди?
— Шаҳарнинг 271 та йирик чорраҳаси ва пиёдалар ўтиш жойларида янгилаш ишлари амалга оширилди, уларда 3 946 та «ақлли» светофор қурилмалари ишга туширилди;
— Транспорт оқими юқори бўлган кўчалар таҳлил қилиниб, 264 километрдан ортиқ йўлларда ҳаракатни ташкил этиш лойиҳалари ишлаб чиқилди;
— 220 дан ортиқ автобус бекатлари замонавий кўринишда янгидан қурилди ва реконструкция қилинди. Янги бекатлар қулай ўриндиқлар, видеокузатув тизимлари, электрон таблолар, «SOS» тугмалари ва бошқа замонавий ечимлар билан жиҳозланмоқда;
— Бекат ҳудудлари кенгайтирилиб, йўловчилар учун янада қулай шароит яратилди. Янги перронлар автобус эшиги баландлигига мос ҳолда қурилаётгани сабабли йўловчилар автобусга деярли бир қадам билан чиқиб-тушиш имкониятига эга бўлмоқда;
— Аввал светофор билан ҳимояланмаган қатор пиёдалар ўтиш жойларида янги светофор объектлари ўрнатилиб, пиёдалар хавфсизлик даражаси оширилди;
— 3 754 та янги йўл белгиси ўрнатилди ҳамда 174 километр йўл чизиқлари замонавий технологиялар асосида янгидан чизилди;
Қисқа муддат ичида қарийб 720 минг квадрат метрга яқин йўл қопламаси таъмирланиб, сўнгги йиллардаги энг йирик йўл-таъмирлаш ишлари амалга оширилди.
📈 Натижада:
✅ Ҳар соатда ўртача 160 минг нафардан ортиқ пиёданинг хавфсиз ҳаракатланиши таъминланмоқда; ✅ Транспорт воситаларининг йўлда сарфлайдиган ҳаракат вақти қисқармоқда; ✅ Йўл ҳаракати хавфсизлиги ва жамоат транспортидан фойдаланиш қулайлиги янги босқичга олиб чиқилмоқда.
🚀 Эришилган натижалар — катта ўзгаришларнинг дастлабки босқичи, холос. Транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, йўл ҳаракати хавфсизлигини ошириш ва жамоат транспорти жозибадорлигини кучайтиришга қаратилган ишлар изчил давом эттирилади.

🚦 Что изменилось в Ташкенте за 90 дней?
— На 271 крупном перекрёстке и пешеходном переходе города проведены работы по обновлению инфраструктуры. На этих участках введены в эксплуатацию 3 946 устройств «умных» светофоров;
— Проведён анализ улиц с высокой интенсивностью транспортного потока. По его итогам разработаны проекты организации дорожного движения на участках общей протяжённостью более 264 километров;
— Более 220 автобусных остановок построены заново и реконструированы в современном формате. Новые остановочные комплексы оснащаются удобными сиденьями, системами видеонаблюдения, электронными табло, кнопками «SOS» и другими современными решениями;
— Территории остановок расширены, благодаря чему для пассажиров создаются более комфортные условия ожидания. Новые перроны строятся с учётом высоты дверей автобусов, что позволяет пассажирам практически одним шагом заходить в автобус и выходить из него;
— На ряде пешеходных переходов, которые ранее не были оборудованы светофорами, установлены новые светофорные объекты. Это позволило повысить уровень безопасности пешеходов;
— Установлены 3 754 новых дорожных знака, а также с применением современных технологий обновлена дорожная разметка на 174 километрах дорог;
— В короткие сроки отремонтировано более 720 тысяч квадратных метров дорожного покрытия. Это стало одним из самых масштабных объёмов дорожно-ремонтных работ за последние годы.
📈 В результате:
✅ Ежечасно обеспечивается безопасное передвижение в среднем более 160 тысяч пешеходов;
✅ Сокращается время, которое транспортные средства проводят в пути;
✅ Безопасность дорожного движения и удобство пользования общественным транспортом выводятся на новый уровень.
🚀 Достигнутые результаты — лишь первый этап больших изменений. Работы по модернизации транспортной инфраструктуры, повышению безопасности дорожного движения и усилению привлекательности общественного транспорта будут последовательно продолжены.