Мустақилликнинг 20 йиллиги (2011 йил) муносабати билан Навоий кўчасида қурилган «Маърифат маркази» меъморий мажмуаси Тошкентнинг энг машҳур биноларидан биридир. У Халқаро симпозиумлар маркази ва Алишер Навоий номидаги Миллий кутубхонани бирлаштиради.
Бинонинг ташқи кўриниши иқтисодий «шарқий ампир» услубига хос: купол ва устунлар билан безатилган массив оқ рангли иншоот, кўк рангли ойналар ва псевдогранит цокол. Лойиҳа «Тошгипрогор» институти меъморлари томонидан Ўзбекистон алоқа ва ахборотлаштириш агентлиги (ҳозирги Рақамли технологиялар вазирлиги) буюртмаси асосида ишлаб чиқилган.
2012 йилда 1870 йилдан бери тарихга эга бўлган янги кутубхона ўқувчилар учун очилди. Фондда тахминан 10 миллион сақлаш бирлиги мавжуд. Кутубхонада бир неча ўқиш заллари, тадбирлар ўтказиш учун хоналар, экспозициялар учун атриум фаолият юритади. Халқаро симпозиумлар марказидан кам фойдаланилади: муҳим учрашувлар одатда шаҳарнинг бошқа залларида ўтказилади.
Давлат Темурлар тарихи музейи
Давлат Темурлар тарихи музейи 1996 йилда президент Ислом Каримов ташаббуси билан Амир Темур таваллу...
Вестминстер университети
Истиқбол ва Шаҳрисабз кўчалари чорраҳасида жойлашган гўзал, қадимий ғиштин бино тошкентликларга ях...

Alisher Navoi National Library of Uzbekistan
The architectural complex “Ma’rifat Markazi” (Center of Enlightenment), built on Navoi Street for the 20th anniversary of independence (2011), is one of the most famous buildings in Tashkent. It combines the International Symposium Center and the Alisher Navoi National Library of Uzbekistan.
The exterior of the building is typical of the so-called “Eastern Empire” style: a massive white structure with a dome and columns, blue-tinted glass, and a pseudo-granite plinth. The project was developed by architects from the “Tashgiprogor” institute on the order of the Uzbek Agency for Communications and Informatization (now the Ministry of Digital Technologies).
In 2012, the new library, which traces its history back to 1870, opened to readers. The collection contains approximately 10 million items. The library features several reading halls, rooms for events, and an atrium for exhibitions. The International Symposium Center is used infrequently: significant meetings are usually held in other venues around the city.
Mustaqillik Square
Mustaqillik Square acquired its main features after the 1966 earthquake, when the former Red Square...
The Abulkasim Madrasah—a haven for masters
The Abulkasim Madrasah (named after Sheikh Abulkasimkhan Ishana) is located between two modern build...
The Lone SANIIRI Building
Tashkent residents are familiar with the beautiful building of unusual architecture featuring Easte...
“Zhemchug” (Pearl)
This unique 16-story monolithic concrete building was constructed in 1985 according to an experime...