Мустақиллик майдони асосий кўринишини 1966-йилги зилзиладан кейин олди — собиқ Қизил майдон ўлчами уч баравардан кўпроқ кенгайтирилди. Аммо ўзгаришлар зилзиладан олдинроқ бошланган эди: 1965-йилда ўша давр учун замонавий Вазирлар Совети биноси қурилиши бошланди, бино V-шаклидаги таянчлар устида ердан кўтарилган эди.
1970-йилда тўртбурчак қуёшдан ҳимоя панжараси билан безатилган баланд “вазирликлар уйи” қурилиши бошланди. Унга ёнма-ён “Искра” кинотеатри (текис горизонтал композиция) қурилган эди.
Парадлар хиёбони ва Ленин майдонининг меъморлари (Е. Розанов, Б. Мезенцев, Б. Зарицкий, В. Шестопалов, А. Якушев ва Л. Адамов; муҳандислар В. Кричевский, Т. Мелик-Аракелян, Н. Никитин, Ю. Козел, А. Колотийев ва З. Муфтахов) собиқ Иттифоқнинг энг катта майдонларидан бирини яратдилар — фавворалар, гулзорлар ва хиёбонлар билан.
ХХI аср бошида Мустақиллик майдонининг кўриниши ўзгартирилди: парадлар учун кенг йўл торайтирилди, унинг бир қисми яшил майдонларга айлантирилди, вазирликлар баланд биноси 6 қаватга “қисқартирилди”, панжара ўрнига алюкобонд ва қоронғи ойна пайдо бўлди.
Вазирлар Маҳкамасининг брутал биноси 1999-йил 16-феврал воқеаларида зарар кўрди, реконструкция вақтида таянчлар ёпилди ва олтин рангли шиша билан қопланди — меъморларнинг дастлабки ғояси ўтмишда қолди.
Халқаро форумлар саройи «Ўзбекистон»
Халқаро форумлар саройи «Ўзбекистон» Тошкентнинг энг улуғвор ва замонавий архитектура иншоотларидан ...
Конституциявий суд биноси
Собиқ Ўзбекистон Коммунистик партияси Марказий Қўмитаси биноси 1964-йилда қурилган.Меъморлар: В. Бе...
Авиасозлар маданият саройи
Авиасозлар шаҳарчасида Тошкентнинг энг муҳташам биноларидан бири жойлашган. Унинг лойиҳаси устида м...
Ички ишлар вазирлиги маданият саройи
«Қизил Тонг» тикувчилик фабрикаси тикувчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор В. Скорняков лойиҳас...

Mustaqillik Square acquired its main features after the 1966 earthquake, when the former Red Square was enlarged more than threefold. However, transformations had begun even earlier: in 1965 construction started on a new, modern (for its time) Council of Ministers building raised above the foundation on V-shaped supports.
In 1970 construction began on the high-rise “House of Ministries” decorated with a rectangular sun-shading lattice (panjara). Adjacent to it was the “Iskra” cinema with a flat horizontal layout.
The architects of the Parade Alley and Lenin Square (Ye. Rozanov, B. Mezentsev, B. Zaritsky, V. Shestopalov, A. Yakushev, and L. Adamov; engineers V. Krichevsky, T. Melik-Arakelyan, N. Nikitin, Yu. Kozel, A. Kolotiev, and Z. Muftakhov) created one of the largest squares in the former USSR, complete with fountains, flowerbeds, and tree-lined avenues.
In the early 21st century the appearance of Mustaqillik Square was altered: the wide parade route was narrowed, part of it turned into green areas, the ministries high-rise was “shortened” by 6 floors, and instead of the lattice it received aluminium composite panels and dark glazing.
The brutalist Cabinet of Ministers building was damaged during the events of 16 February 1999. During reconstruction the supports were enclosed and the façade was clad in gold-tinted glass, leaving the architects’ original concept in the past.
Museum of Arts
The State Museum of Arts of Uzbekistan was founded in 1918 as the People’s University Museum. Until...
Kaldyrgach-biy Mausoleum
The Tole-biy Mausoleum (or Kaldyrgach-biy Mausoleum) is one of the most famous landmarks in Uzbekis...
Ministry of Justice
The well-known building on Broadway (Sayilgoh Street) in Tashkent, which now houses the Ministry of...
Main Post Office
The new building of the Main Post Office opened in 1984 on Shahrisabz Street, formerly Pervomayskay...