«Халқлар дўстлиги» музейи биноси 1976-йилда Тошкент зилзиласининг ўн йиллигига бағишлаб қурилган бўлиб, «Жасорат» ёдгорлиги билан ягона мажмуа таркибига кирган. Музей фондида Тошкентни иттифоқ республикалари қайта тиклаганига бағишланган 15 мингдан ортиқ экспонат сақланган эди.
Мажмуа ва бино меъморлари — Л. Адамов,
С. Адилов, В. Ганиев, Фарҳод Турсунов, Р. Юсупов ва Д. Рябичев.
Тепаликда қурилган ва стилизация
қилинган миллий нақш билан безатилган силіндр шаклидаги бино биринчи қават
устида гўё сузиб тургандек кўринади.
1996-йилда, Ўзбекистон мустақиллигининг
беш йиллигига бағишлаб, шу бинода Олимпия шуҳрати музейи очибди. Ҳозирда унда
2088 та экспонат намойиш этилмоқда.
2024-йилда «Жасорат» мажмуаси
меъморларидан бири Валерий Ганиев ушбу биноға Халқлар дўстлиги музейини
қайтаришни ва Олимпия шуҳрати музейини бошқа жойга кўчиришни таклиф қилди.
Масжид 15 асрда қадимий Самарқанд Дарвоза кўчасидаги солиҳ зот Уккоша қабри ёнида қурилган. Бошқа ...
Ушбу икки бино, ҳарбий муҳандис Станислав Казимирович Глинка-Янчевский томонидан лойиҳаланган бўли...
1901-йилда Хазина палатаси меъмор В. С. Гейнцельман томонидан махсус қурилган ўз биносини олди. Би...
Шайх Зайниддин — Тошкентнинг муқаддас ҳомийларидан бири, XII асрда Бағдодда туғилган ва отаси томон...

Здание музея «Дружбы народов» было построено в 1976 году к десятилетию ташкентского землетрясения и входило в единый комплекс вместе с памятником «Мужество». В фондах музея находилось свыше 15 тысяч экспонатов, посвящённых восстановлению Ташкента союзными республиками.
Архитекторы комплекса и здания — Л.
Адамов, С. Адылов, В. Ганиев, Фархад Турсунов, Р. Юсупов и Д. Рябичев.
Возведённый на возвышенности цилиндр,
оформленный стилизованным национальным орнаментом, словно парит, нависая над
первым этажом.
В 1996 году, к пятилетию независимости
Узбекистана, в здании открылся Музей олимпийской славы. Сейчас в нём
представлены 2 088 экспонатов.
В 2024 году архитектор комплекса
«Мужество» Валерий Ганиев предложил вернуть в это здание музей Дружбы народов,
а Музей олимпийской славы перевести в другое помещение.
На площади перед базаром Чорсу находится старое кирпичное здание, привлекающее внимание.На фасаде в...
В 1934 году на базе двух факультетов Туркестанского университета был создан Ташкентский институт ин...
Ташкентцам хорошо известно трёхэтажное кирпичное здание с закруглённым углом слева от ЦУМа. Построе...